Nóż myśliwski to jedno z niezbędnych akcesoriów, jakie musimy zabrać ze sobą na polowanie. Jest niezbędny w celu skórowania zwierzyny, spuszczenia z niej krwi, ale może się też przydać w sytuacjach awaryjnych, na przykład do zaostrzenia gałęzi czy przecięcia czegoś, co przeciąć musimy. Jaki jednak wybrać: składany czy ze stałą klingą?

Nóż składany

Myśliwi często wybierają dla siebie noże składane, szczególnie jeśli zamierzają używać ich także jako typowych noży outdoorowych. Są małe, poręczne i często lżejsze niż noże ze stałą klingą. Co więcej, składane noże nie wymagają posiadania pochwy ochronnej, ponieważ wystarczy złożyć je, by chronić ostrze za pomocą rękojeści.

Niestety, te wszystkie zalety przekładają się także na wady. Składany nóż zawsze jest mniej wytrzymały niż ten, który ma stałą klingę. Ruchome miejsce łączenia ostrza i rękojeści może być słabym punktem całej konstrukcji i potencjalnie tym elementem, który ulegnie uszkodzeniu.

Noże ze stałą klingą

Bardziej zaawansowani myśliwy zazwyczaj sięgają po typowe noże myśliwskie ze stałą klingą. Są one dłuższe i większe, przez co nie mogą być noszone w kieszeni czy małej torbie. Wymagają oddzielnej pochwy ochronnej, aby klinga nie uległa zanieczyszczeniu lub uszkodzeniu (albo żeby przez przypadek samemu się nie zaciąć).

Jednocześnie jednak każdy nóż myśliwski ze stałą klingą będzie bardziej wytrzymały niż jego składany odpowiednik. Nie posiada dodatkowych ruchomych łączeń, dzięki czemu szansa na jego uszkodzenie jest minimalna nawet przy wkładaniu dużej siły w operowanie nim, jak choćby podczas skórowania zwierzyny.